اولین پایگاه خبری سلامت استان کرمان

بازی محبوب سردار دلها؛ ثبت ملی شد

ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی , ورزشی تاریخ انتشار: 00/07/12 بدون نظر   760 بازدید

اندازه فونت    
بازی محبوب سردار دلها؛ ثبت ملی شد

به گزارش کرمان سلامت و به نقل از سایت رسمی فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی، محمد تقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون گفت: بازی‌های بومی و محلی ریشه در فرهنگ و اصالت ایران زمین دارد و در همین راستا مقام معظم رهبری بارها به ترویج، گسترش و احیا ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی محلی تاکید موکد داشته اند.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های حال حاضر فدراسیون ثبت این ورزش‌ها و بازی‌ها در داخل کشور، آیسسکو و یونسکو می‌باشد که در همین‌ راستا با وزارت میراث فرهنگی و آیسسکو جلسات موثری داشته‌ایم.

رئیس فدراسیون تصریح کرد: بیست و یکم بهمن‌ماه سال گذشته در روستای قنات ملک رابر، زادگاه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی برای اولین بار مسابقات قلعه قوس( بازی مورد علاقه سردار دلها) در سطح قهرمانی استان برگزار گردید. در همانجا قول دادیم تا با همت همکاران این بازی ثبت ملی شود.

امیری خراسانی در پایان تاکید کرد: امروز خوشحالیم که پس از جلسات موثر با پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و همچنین حمایت فعالی مدیرکل میراث فرهنگی استان مربوطه این بازی به صورت رسمی «ثبت ملی» شد و ان‌شاالله با طی کردن مراحل پایانی به زودی در مراسمی از کلیپ آموزشی سه زبانه این بازی و تابلو ثبت ملی رونمایی خواهیم کرد.

گفتنی است فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی در راستای گسترش، ترویج و احیا بازی‌ قلعه قوس در جهان اسلام، کلیپ آموزشی‌ انیمیشنی، به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تهیه کرده است.


مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه