شاید تاکنون مطالب ضد و نقیضی درمورد مضرات و فواید خوردن مغز هسته زردآلو خوانده باشید. اما آیا خوردن مغز هسته زردآلو برای ما ضرر دارد یا مفید است؟

کرمان سلامت: هسته زردآلو حاوی آمیگدالین است که برای ساخت داروی درمان سرطان به نام لتریل از آن استفاده می‌شود. این دارو اجازه مصرف در آمریکا را ندارد، ولی آمیگدالین موجود در هسته زردآلو، به عنوان داروی مکمل فروخته می‌شود.

در حالی که تحقیقات آزمایشگاهی پیشنهاد داده است که آمیگدالین خاصیت ضدسرطانی دارد، کلینیک آزمایشیِ موسسه ملی سرطان این ماده را موثر نمی‌داند.

ضمنا مصرف آمیگدالین، گلیکوزید سیانوژن، ممکن است باعث مسمومیت سیانیدی شود زمانی که شما غذاهایی که حاوی گلیکوزید سیانوژن هستند، می‌خورید، با آنزیم‌های بدن شما واکنش نشان می‌دهند و هیدروژن سیانید رها می‌شود. 

عوارض و خطرات مصرف مغز هسته زردآلو

در مجموع مغز هسته زردآلو به دلیل داشتن آمیگدالین به شدت برای بدن مضر است و مصرف آن توصیه نمی‌شود. همچنین هسته این میوه حاوی آمیگدالین است که در بدن به تولید ماده‌ای تحت عنوان سیانید می‌انجامد که مانند سیانور عمل کرده و ممکن است در افراد اختلال تنفسی، فلج و حتی مرگ را منجر شود و عوارض جانبی دارد. 

عوارض جانبی ملایم

زمانی که هسته زردآلو می‌خورید، اثرات ملایم مسمومیت سیانیدی که شما تجربه می‌کنید، سردرد، حالت تهوع، استفراغ و احساس گیجی است.

عوارض و اثرات جانبی شدید

نظر متخصصین موسسه MSKCC، بر این است که علائم نگران‌کننده بیشتر که به مسمومیت سیانیدی مربوط است، شامل سطح هوشیاری پایین، سیانوز (کبود شدن پوست، ناخن و لب‌ها به دلیل کمبود اکسیژن)، افتادگی پلک چشم، و فشار خون پایین است.

این مسمومیت، همچنین موجب آسیب به اعصاب بدن می‌شود. برای مثال، اندرو ویل، پزشک و موسس مرکز پزشکی جامع در آریزونا، توصیه می‌کند که شما ممکن است به دلیل آسیب عصبی، در راه رفتن مشکل داشته باشید .مسمومیت سیانیدی، احتمال آسیب به کبد را نیز دارد.

کما و مرگ

بر طبق نظریه موسسه MSKCC، مسمومیت شدید سیانیدی می‌تواند منجر به کما و مرگ نیز شود. مصرف هسته زردآلو و ویتامین C، به طور همزمان مقدار سیانید آزادشده در بدن شما را افزایش می‌دهد که بنا بر گفته جامعه سرطان آمریکا، اثرات سمی آن را چندبرابر می‌کند.

مغز هسته زردآلو را همزمان با چه میوه‌هایی نباید خورد؟

دکتر ویل می‌گوید: اثرات جانبی آمیگدالین با خوردن هلو، کرفس، جوانه گندم و هویج نیز چندبرابر می‌شود. این بدین دلیل است که این سبزیجات حاوی آنزیمی هستند که آزاد شدن سیانید را در بدن فعال می‌کنند.

منبع: ایسنا

By admin