رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان از آغاز آبگیری سد شهیدان امیر تیموری(صفارود) پس از ١٧ سال با فرمان سرپرست ریاست جمهوری خبر داد.

کرمان سلامت: سد شهیدان امیر تیموری در محل تلاقی ۲ رودخانه رودبر و رابر در شهرستان رابر و ۱۸۰ کیلومتری جنوب شهر کرمان ساخته شده‌ است.

حمید علیدادی سلیمانی روز پنجشنبه با اعلام خبر آبگیری این سد افزود: آبگیری سد شهیدان امیرتیموری (صفارود) که عملیات احداث آن از سال ۱۳۸۶ شروع شده بود، آغاز شد.

وی تاکید کرد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و ارتفاع این سد از پی ۷۷ متر، طول تاج ۹۱۶ متر و عرض این سد ۱۲ متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان افزود: طول تونل‌های مربوط به این سد ۶۱۶ و ۵۹۴ متر و طول سر ریز آن ۲۶۰ متر است.

وی با اشاره به این که حجم مفید این سد ۵۷ میلیون متر مکعب است، اضافه کرد: سد شهیدان امیرتیموری با کارفرمایی شرکت آب منطقه‌ای کرمان و شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و همچنین به پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم انبیاء به منظور تامین آب شرب و بهداشتی شهر رابر و همچنین مهار سیلاب و روان‌آب‌های فصلی رودخانه‌های رودبر و رابر احداث شده است.

علیدادی سلیمانی بیان کرد: برای این سد تا کنون هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است و اعتبار هزینه شده بروز شده برای این طرح ۴٣ هزار و ٧٣٠ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه (شامل جاده جایگزین، احداث پل، ساختمان‌های بهره‌برداری و باقیمانده تملک) ۶هزار میلیارد ریال است.

By admin