مضرات خواب کمتر از ۶ یا بیشتر از ۸ ساعت برای قلب

سلامت تاریخ انتشار: 01/06/06 بدون نظر  

اندازه فونت    
مضرات خواب کمتر از ۶ یا بیشتر از ۸ ساعت برای قلب

کرمان سلامت: بنا به گفته محققان دانشگاه مک‌مستر، خواب زیاد یا کم برای قلب مضر است. مقدار زمان خواب افراد، ارتباط مستقیمی با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ زودرس دارد.

این محققان با بررسی ۱۱۶ هزار نفر بین سن‌های ۳۵ تا ۷۰ سال در ۲۱ کشور مختلف، به نتیجه فوق رسیدند. در طول هشت سال بررسی، از میان افراد مورد بررسی، ۴ هزار و ۳۸۱ نفر دچار مرگ زودهنگام شدند که ۴ هزار و ۳۶۵ نفر از آنها به بیماری‌های قلبی-عروقی مبتلا شده بودند.

خواب برای سلامت انسان ضروری است و افراد حدود یک‌سوم از روز خود را در خواب می‌گذرانند. افرادی که بین هشت تا ۹ ساعت در روز می‌خوابند، پنج درصد بیشتر از افرادی که بین ۶ تا هشت ساعت می‌خوابند، در خطر بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ زودهنگام قرار می‌گیرند. این خطر در افرادی که بین ۹ تا ۱۰ ساعت در روز یا بیشتر از ۱۰ ساعت در روز می‌خوابند، به ترتیب ۱۷ و ۴۱ درصد افزایش می‌یابد.

از طرفی افرادی که روزانه، کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند، ۹ درصد بیشتر از افرادی که بین ۶ تا هشت ساعت در روز می‌خوابند به مشکلات قلبی و مرگ زودهنگام گرفتار می‌شوند.

بنا به گفته محققان بهترین مقدار خواب بین ۶ تا هشت ساعت است. اگر کسی دایما بیش از ۹ ساعت در روز می‌خوابد، باید برای بررسی وضعیت کلی جسمی خود، به پزشک مراجعه کند. بدین ترتیب اگر در خطر بیماری‌های قلبی-عروقی قرار گرفته باشد، جلوی خطرناک و مرگبار شدن آنها را بگیرد.

منبع: طبنا

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه